Moje konto Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Menu

Dyspozytornia Medyczna

Skoncentrowana Dyspozytornia Medyczna nr 2 w Poznaniu jest, jedną z pięciu, a zarazem największą dyspozytornią medyczną w województwie wielkopolskim. Dyspozytornia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu obejmuje swoim działaniem:

Miasto Poznań

Powiat poznański

Powiat obornicki

Powiat szamotulski

Powiat nowotomyski

Powiat międzychodzki

Powiat wolsztyński

Powiat grodziski

Całodobowo działa 7 stanowisk. 5 dyspozytorów przyjmujących obsługujących połączenia z nr alarmowych i 2 dyspozytorów wysyłających zajmujących się dysponowaniem ambulansów i opieką nad zespołami ratownictwa medycznego od przyjęcia zgłoszenia do przekazania pacjenta do szpitala. Główny dyspozytor to osoba pełniąca obowiązki szefa dyżuru i jego decyzje są ostateczne. Dyspozytorzy pracują na ogólnopolskim programie SWD PRM dedykowanym dla Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jest to jednolity w skali kraju, system teleinformatyczny służący do przyjmowania zgłoszeń, dysponowania zespołów ratownictwa medycznego, rejestrowania zdarzeń medycznych, a także dzięki modułowi mapowego lokalizowaniu zgłaszających jak również ambulansów w tym śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

 

Zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym dyspozytorem medycznym może być ratownik medyczny, pielęgniarka lub lekarz systemu, który posiada co najmniej pięcioletni staż pracy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w ratownictwie medycznym, szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

 

 

Kontakt

Koordynator SDM 2 Poznań Jakub Bonawentura Wakuluk

jakub.wakuluk@ratownictwo.med.pl